top of page

SZANKH PRAKSZALAN – WODA, SÓL I ĆWICZENIA JAKO METODA GRUNTOWNEGO OCZYSZCZANIA JELIT.Szankh Prakszalan lub Warisara, czyli gest muszli to ajurwedyjska metoda przemywania całego układu trawiennego, która gwarantuje gruntowne oczyszczenie jelit. Dzięki piciu osolonej wody i wykonywaniu kilku prostych ćwiczeń raz na 2-3 tygodnie (lub nawet tylko raz na kwartał) jesteśmy w stanie zapewnić sobie zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Praktyka ta, ze względu na swoją intensywność, nie powinna być wykonywana częściej niż raz na pół roku, istnieje jednak skrócona wersja, którą można wykonywać nawet kilka razy w tygodniu (tzw. Laghoo Shankh Prakszalan).

Przed jej wykonaniem należy skonsultować się tez z kimś, kto ma na temat procesu rzetelną wiedzę, a najlepiej wykonać pod jego okiem.

Szankh Prakszalan, czyli gest muszli

Metodę oczyszczania Szankh Prakszalan nazywa się „gestem muszli”, ponieważ połykana woda przepłukuje i oczyszcza cały przewód pokarmowy – od jamy ustnej po odbyt.

Woda przechodzi przez przewód pokarmowy jak przez pustą muszlę i wypłukuje wszystkie nieczystości.

Za pomocą prostych ćwiczeń połykana woda przedostaje się od żołądka i całych jelit, gdzie dostaje się do wszystkich zakamarków i usuwa wszelkie złogi.

Szankh Prakszalan bazuje na odwróconej osmozie.

Podczas zabiegu normalny przepływ z jelit w kierunku krwi ulega zmianie.

W ten sposób jelita dokładnie oczyszczają się ze wszystkich nagromadzonych w nich nieczystości.

Korzyści zdrowotne

Po takim oczyszczeniu jelit znacznie zwiększa się ich powierzchnia wchłaniania, a samo ich oczyszczenie gwarantuje prawidłowe przyswojenie składników odżywczych z pożywienia.

Technika ta pomaga w problemach trawiennych, usprawnia prace wątroby oraz innych organów i gruczołów zaangażowanych w trawienie.

Wzmacnia system immunologiczny, pozwala pozbyć się nadmiernej flegmy z organizmu, oczyszcza krew.

Szankh Prakszalan pozytywnie wpływa także na sen, świeżość oddechu, wygląd skóry (znikają wypryski) oraz zmianę koloru i konsystencji stolca.

Prawidłowo oczyszczony układ trawienny to także możliwość utrzymania właściwej wagi – zmusza chudych do tycia, a do odchudzania się tych, którzy powinni zrzucić wagę.

Niejednokrotnie odnotowano również wyleczenie słabych form cukrzycy podczas regularnych kuracji Szankh Prakszalan w połączeniu z odpowiednią dietą.

Podczas procesu, jaki wywołuje zastosowanie tej techniki w ciele odnawiany pokłady prany w całym ciele, usuwamy blokady z kanałów energetycznych i oczyszczamy czakry, co wpływa na doenergetyzowanie całego organizmu.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować tej techniki w przypadku:

 • wrzodów żołądka;

 • chorób układu trawiennego;

 • dezynterii;

 • rozwolnienia;

 • ostrej kolki;

 • ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego;

 • gruźlicy jelit;

 • raka jelit i układu pokarmowego.

Opis metody

Rano pozostajemy na czczo, nic nie jemy i nie pijemy.

Dzień wcześniej warto wypić kilka łyżeczek soku z białej kapusty, który właściwości rozkruszające kamienie, więc wspomoże nas w oczyszczaniu.

Następnie przygotowujemy słoną wodę.


Podgrzewamy ją do temperatury ciała, dodajemy sól (5-6 g na l litr, czyli płaska łyżka stołowa najlepiej soli kłodawskiej lub himalajskiej).

Woda musi być dobrze słona, jednak gdyby wydawała się za słona to można nieco zmniejszyć jej ilość.

Cały zabieg trwa zwykle 60-90 minut, czasami nawet do dwóch, trzech godzin.

Aby woda prawidłowo przeszła przez cały układ trawienny, musi zostać wykonany poniższy schemat:

 • wypijamy szklankę słonej wody;

 • wykonujemy odpowiednie ruchy;

 • ponownie wypijamy szklankę słonej wody i powtarzamy ćwiczenia;

 • powtórzenie powyższych czynności aż do momentu wypicia 6 szklanek wody;

 • wizyta w toalecie.

Ćwiczenia fizyczne

Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pozwala wodzie wolno przechodzić przez jelito, nie powodując mdłości i usuwając nieczystości z jego najgłębszych zakamarków.

Ćwiczenie 1 – stań prosto, stopy rozstaw na odległość ok. 30 cm, spleć palce rąk.Podnieś ręce nad głową, dłońmi do góry.

Prostuj plecy, oddychaj spokojnie i powoli wychylaj się w prawo.

Nie zatrzymuj się w tej pozycji, tylko od razu wychyl się w lewo.

Powtórz ćwiczenie 5-8 razy.

Dzięki temu ćwiczeniu otworzysz zwieracz żołądka i pozwolisz przy każdym skłonie w bok przedostać się słonej wodzie do dwunastnicy.


Ćwiczenie 2stań jak poprzednio, ale wyciągnij prawą rękę przed siebie, a lewą zegnij tak, aby palec wskazujący i kciuk dotykały prawego obojczyka.


Następnie odwróć tułów, odchylając wyciągniętą rękę za siebie jak najdalej.

Patrz na końce palców.

Nie zatrzymuj się, tylko wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie na drugą rękę – i tak 5-8 razy.

Ćwiczenie to pozwoli na swobodne przemieszczanie się wody w jelicie cienkim.


Ćwiczenie 3 – dalej dbamy o to, aby woda przedostawała się do jelita cienkiego.

Wykonujemy wariant „Kobry”.


Tylko duże palce stop i dłoni dotykają podłogi, biodra znajdują się nad podłogą.

Stopy rozsuń na około 30 cm, odwróć głowę i tułów, dopóki nie zobaczysz przeciwnej pięty (czyli, gdy odwrócisz się w prawo, musisz widzieć lewą piętę).

Nie zatrzymuj się w końcowej pozycji, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz to samo w drugą stronę.

Ćwiczenie powtórz 5-8 razy.


Ćwiczenie 4 – umożliwia wprowadzenie wody do jelita grubego.

Warto zaznaczyć, że jest to trudne ćwiczenie, niemożliwe do wykonania dla osób ze schorzeniami kolan lub łękotki (dla nich przewidziano drugi wariant).Wariant 1 – kucnij, stopy rozstaw na około 30 cm, pięty muszą znajdować się po wewnętrznej stronie bioder, a dłonie leżeć na kolanach.

Obróć tułów – lewe kolano umieść na podłodze przed przeciwległą stopą.

Dłonie na przemian muszą popychać prawe biodro do lewego boku i lewe biodro do prawego boku, aby przycisnąć połowę brzucha i nacisnąć na grube jelito.

Patrz za siebie, by zwiększyć obrót tułowia i nacisnąć na brzuch.

Zacznij od naciskania prawej strony brzucha.

Powtórz ćwiczenie 5-8 razy.


Wariant 2 – stopę umieść przy wewnętrznej stronie uda, bark odchyl tak daleko, jak to możliwe do zgiętego kolana.

Ręce oprzyj o zgięte kolano, które służy jako dźwignia do przekręcania kręgosłupa i przyciskania uda do dolnej części brzucha.


Dalej postępuj jak przy wariancie 1.


Uwagi do zapamiętania

Podczas stosowania metody oczyszczania Szankg Prakszalan pamiętaj o poniższych zasadach.

Do pierwszego wypróżnienia dochodzi niemal natychmiast, ale jeśli nie nastąpi ono w ciągu 5 minut, to powtórz ćwiczenia bez pica wody.

Jeśli nadal nie dojdzie do wypróżnienia – zrób lewatywę.

Po pierwszym wypróżnieniu wypij znów szklankę słonej wody i wykonaj ćwiczenia. Wróć do toalety, wypróżnij się i powtarzaj tę czynność aż do momentu, gdy wychodząca woda stanie się przezroczysta.

W zależności od zanieczyszczenia jelita, trzeba będzie wypić 10, nawet do 20 szklanek. Potem zdecydowanie zaleca się wypić 3 szklanki niesolonej wody i wykonać Wamana – Dhauti (włożyć 2 palce do gardła, by spowodować wymioty). W ten sposób nie tylko całkowicie opróżnisz żołądek, ale zrównoważysz też swoje dosze: Shankh Prakszalan wpływa na Vatę i Pitę, Wamana Dhauti dodatkowo wpłynie na Kaphę: całościowe podejście do praktyki, z uwzględnieniem każdego aspektu organizmu ma tutaj kluczowe znaczenie.

Absolutnie nie należy przez pierwsze 4 godziny kłaść się spać, należy jednak położyć się w Savasanie i dać organizmowi czas na odpoczynek.

Nie należy przez ten okres czasu również brać prysznica: złamanie tych reguł zwykle prowadzi do osłabienia organami, jego wychłodzenia, bólu głowy i przeziębienia.

Na pierwszy posiłek zjedz dobrze rozgotowany ryż, pszenicę lub owies (ugotowane na wodzie) z 40 g ghee (masła klarowanego), ewentualnie zwykłego masła, może być w ostateczności z dodatkiem dobrze rozgotowanej marchwi lub innego miękkiego warzywa.

Co najmniej przez dwa tygodnie po praktyce należy ścisłe powstrzymać się od spożywania mleka i kefiru, kwaśnych napojów, surowych warzyw, owoców, zwłaszcza cytrusów i kwaśnych produktów, produktów wysoko przetworzonych, mięsa, kawy, mocnej herbaty, ostrych przypraw, tytoniu, słodyczy.

Dieta powinna być tak prosta i naturalna jak to tylko możliwe.

Uczucie pragnienia możesz zaspokoić dopiero przy pierwszym posiłku, pijąc czystą wodę lub słabą herbatę.

Normalny stolec pojawi się po upływie 24 lub 36 godzin i będzie złocisty lub żółty, bezwonny, niczym jak u niemowlaka.

O ile pełna wersja Shankh Prakszalan jest bardzo intensywnym procesem, o tyle jej krótszą wersję można przeprowadzić samodzielnie bez utrzymywania większych restrykcji.

W Laghoo Shankh Prakszalan wykonujemy dokładnie takie same asany, poprzestajemy jednak na dwóch, maksymalnie trzech seriach.

Jedna seria to dwie szklanki wody+ zestaw ćwiczeń, niezależnie od końcowego efektu wypróżnienia.


Taką skróconą wersje można wykonywać raz w tygodniu, a restrykcje żywieniowe mogą być utrzymywane tylko przez jeden dzień.


Po wykonaniu krótkiej wersji należy odczekać pól godziny do pierwszego posiłku.

2562 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Egoizm

Comments


bottom of page