top of page

Terapia dźwiękiem- misy tybetańskie.Misy tybetańskie to misy dźwiękowe, terapeutyczne. Należą do grupy instrumentów akustycznych – idiofonów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wytwarzają wielotony nieharmoniczne.

Są zatem instrumentami, które wytwarzane są w oparciu o tradycyjne technologie z zachowaniem powtarzalności stopu i wartościowych parametrów akustycznych. W zależności od wielkości i rodzaju misy zawierają od 5-12 różnych metali i są wykuwane ręcznie. Misy, których używamy posiadają atest jakości terapeutycznej i relaksacyjnej. Ich dźwięk znany jest już od czasów starożytnych, jedne z pierwszych opisów mis dźwiękowych możemy znaleźć w dziele „O architekturze ksiąg 10” , w którym opisane jest zastosowanie naczyń rezonansowych w celach leczniczych i akustycznych. Misy wywodzą się z różnych kultur głównie Chin, Tajlandii, Tybetu, Indii, Japonii.


Dźwięk mis TYBETAŃSKICH pozwala doświadczyć:

 • poprawy zdrowia i nastroju, jakości snu i metabolizmu

 • uwolnienia od stresu i problemów

 • oczyszczenia emocji

 • odzyskania energii i witalności

 • zwiększenia kreatywności i motywacji

 • harmonii, wyciszenia i łagodności. Wyciszenie to podstawa dla przepływu energii zdrowia i kreacji.

 • podniesienia samoświadomości

 • transformowania emocji

 • wyciszaniu natłoku myśli

 • w procesach usuwania toksyn z organizmu z przestrzeni międzykomórkowych

 • w likwidowaniu napięć

 • w procesie rehabilitacji w obszarze stawów, zwłaszcza kręgosłupa i gojenia ran

 • stymulująco na wszystkie meridiany i poszczególnych organów ciała1 (Tabela 1,2,3,) podobnie jak w przypadku leczenia akupunkturą

 • poprawie procesów metabolicznych i oddychania wewnątrzkomórkowego

 • wzroście motywacji do życia

 • uczestnicy często odkrywają w sobie nowe pasje do życia, co ma nieoceniony wpływ na efektywność w życiu codziennym i pracy zawodowej

 • niwelowaniu problemów z koncentracją, oddechem, zmaganiem się z ciągłym zmęczeniem, bólami pleców, karku, głowy, bezsennością, lękiem przed podejmowaniem decyzji – tzw. „wypalenie zawodowe”

Jakie brzmienie i wibracja muzyki wpływa na nasz organizm. Zostało to zbadane przez naukowców Państwa Portalskich z Politechniki Poznańskiej, którzy wiele lat zajmowali się analizą wpływu dźwięku mis na ciało człowieka; wybranymi częstotliwościami, które wpływają na synchronizację mózgu oraz wyróżnili podstawowe stany umysłu. Więcej w tabelach nr 1,2,3.

W poniższych tabelach przedstawiono częstotliwości sygnałów wykorzystywanych w terapii. Wiele z nich występuje w dudnieniach wielotonu nieharmonicznego mis dźwiękowych:


Tab. 1 Częstotliwości korzystne dla terapii danych narządów

Organ

Częstotliwość [Hz}


Płuca

2,4-4

Nerki i układ chłonny

5-7

Śledziona

6-7

Serce

6-7,5

Układ nerwowy

7

Trzustka

7,5 - 8

Wątroba

8 - 9,5

Żołądek i jelita

7,5 - 10

Źródło: H.M.Portalscy Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania s.73Tab. 2 Wybrane częstotliwości synchronizacji mózgu:


lp

Częstotliwość synchronizacji [Hz]

Efekt

1

5-10

Szybki relaks i ulga w stresie

2

8-4

Medytacja

3

6-10

Kreatywne wyobrażanie

4

8-10

Szybkie odświeżanie

5

4-7

Polepszenie samopoczucia


Źródło: H.M.Portalscy, Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania, Poznań 2017, s.75


Tab. 3 Podstawowe stany umysłu:


Nazwa stanu

Zakres częstotliwości [Hz]

Odczucie, stan

Beta

14-30

Czuwanie

Alfa

8-13

Relaksacja

Theta

4-7

Marzenia senne, stany medytacyjne, głęboka relaksacja

Delta

1-3

Głęboki sen

Źródło: H.M.Portalscy Misy dźwiękowe, Właściwości i zastosowania, Poznań 2017, s.77


Jak działa muzykoterapia: Misy terapeutyczne generują wibracje, o takiej samej długości fali co fale mózgowe podczas głębokiego relaksu. Normalna częstotliwość fal mózgowych podczas czuwania to Beta. Dźwięk mis zmienia częstotliwość fal mózgowych uczestnika na Alfa (relaksacja) oraz Theta (głęboki relaks, medytacja, półsen, marzenia senne). Misy wywołują drgania harmoniczne o częstotliwości OM lub AUM, które wpływając na współczulny układ nerwowy synchronizują fale mózgowe do wibracji misy. Misy posiadają moc energetyczną i terapeutyczną. Ułożone na ciele dostarczają silnych doznań redukcji stresu i relaksu umysłu. Woda znajdująca się w ciele jest przewodnikiem drgań wnikając do komórek ciała i organów.

Dźwięk mis i oraz innych instrumentów akustycznych podczas sesji/koncertu działa na organizm wielopłaszczyznowo. Sesja/Koncert misami tybetańskimi absorbuje na dwóch płaszczyznach. Słuchamy dźwięków i odczuwamy wibracje. Mamy tu więc do czynienia z muzykoterapią, która równoważy emocje, pomaga docierać do podświadomości. Ale mamy też wibroakustykę, która wpływa na ciało jak fizjoterapia, w sposób energetyczny. Takie połączenie pozwala spontanicznie osiągnąć głęboki stan relaksu, jak w medytacji. Tajemnica tkwi w częstotliwościach składowych wielotonu, których dźwięk tworzy delikatne relaksujące całe ciało wibracje. Dźwięki te są w pełni słyszalne, a nasz organizm potrafi odtworzyć również wibracje wynikające z dudnień dźwięku mis wewnątrz ciała, które rozluźnia się i odpręża.


Jest to wibracja, która wpływa pozytywnie na ciało, umysł i duszę człowieka. Masaż poprawia samopoczucie, osoba prowadzona dźwiękiem w relaks bierze bezwiednie głęboki oddech przeponowy, redukuje stres i natłok myśli. Fale dźwiękowe mis tybetańskich wprawiają nasze ciało w wibracje, które uwalniają napięcia, relaksują, regenerują i poprawiają nastrój. Ta niezwykła przestrzeń dźwięku, nieco poza czasem jest odczuwana jako bardzo przyjemna, relaksująca i harmonizująca.
326 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Egoizm

Comments


bottom of page