top of page

Kasza pęczak- właściwości i składniki odżywcze
Jeżeli zmagasz się z astmą, zapaleniem stawów, impotencją, problemami skórnymi, niedokrwistością, otyłością, zaparciami, cukrzycą, nadciśnieniem, problemami z nerkami lub chorobami serca, być może nadszedł czas, aby dowiedzieć się o korzyściach zdrowotnych kaszy pęczak. Aktualne badania wskazują, że spożywanie tego rodzaju kaszy w dużym stopniu zarządza poziomem cukru we krwi. Jej korzyści zdrowotne wynikają głównie z ośmiu ważnych aminokwasów, z których się składa. Dlaczego warto jeść jeszcze kaszę pęczak? Jakich składników odżywczych dostarcza?


Kasza pęczak - odmiana kaszy jęczmiennej

Kasza pęczak jest rodzajem kaszy jęczmiennej. Jak sama nazwa wskazuje, powstaje z odmiany zboża, jakim jest jęczmień. Obecnie kasza jęczmienne, stanowią w Polsce znaczny odsetek na całym rynku kasz - jest to aż 70% ogólnej ilości wszystkich wytwarzanych kasz. Cenione jest w Polsce, bo znane od dawna dla ludzi są właściwości odżywcze oraz zdrowotne jęczmienia.

Wyróżnia się kilka rodzajów kasz ze względu na sposób obróbki:

 1. kasza pęczak - wytwarzana z ziaren jęczmienia zwyczajnego, pozbawiona jest łusek, ale stanowi całe ziarno. Cenna w błonnik i białko ze względu na mały stopień przetworzenia.

 2. kasza łamana - stanowi ja całe ziarno, które jest oczyszczone oraz obłuszczone, natomiast niepoddane polerowaniu, jedynie łamana. Ten rodzaj kaszy może być mały, średni, gruby;

 3. kasza perłowa - stanowi ja całe ziarno, pozbawione łusek i polerowane. Wyróżniamy w tym rodzaju kaszy drobną, średnią, grubą. Istnieje również kasza perłowa prażona, która ma bardziej goryczkowy smak.

Kasza pęczak jest mniej popularna w naszych dietach niż kasza jęczmienna. Dzieje się tak za sprawa złej sławy kaszy, uważanej za kaszę drugiej kategorii. Traktowanej jako odpad, gdyż są to całe ziarna kaszy. Z uwagi na fakt, że całe ziarna uważano za pożywienie dla zwierząt, takie też myślenie zostało o kaszy pęczak. Zwiększa się jednak świadomość ludzi i coraz więcej osób wie, jak cennym źródłem wielu składników odżywczych jest właśnie kasza pęczak.


Kasza pęczak - wartości odżywcze

Kasza pęczak jest cennym źródłem wielu składników odżywczych i ma ogromną wartość energetyczną. W 100 gramach kaszy pęczak znajduje się około:

 1. 354 kcal,

 2. 12,5 g białka,

 3. 2,2 g tłuszczy,

 4. 73,5 g węglowodanów,

 5. ponad 17 gramów błonnika.

Są to wartości podane dla kaszy pęczak nieoczyszczone. Oprócz tego w 100g kaszy pęczak znajdziemy:

 1. 280 mg potasu,

 2. 221 mg fosforu,

 3. 79 mg magnezu,

 4. 29 mg wapnia,

 5. 9 mg sodu,

 6. 2,5 mg żelaza,

 7. 2,13 mg cynku,

 8. 1,322 mg manganu,

 9. 0,42 mg miedzi.

Kasza pęczak jest również cennym składnikiem witamin z grupy B: B1, B2, B6. Witaminy te są o tyle ważne, że mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Zawdzięczamy im, przede wszystkim prawidłowe działanie układu nerwowego, procesy metaboliczne na poziomie komórkowym i reakcje immunologiczne organizmu.

Witamina B3, obecna w kaszy pęczak dokonuje przemiany metabolicznej i wspomaga wytwarzanie czerwonych krwinek, hamuje wchłanianie toksyn z leków, rozszerzając naczynia krwionośne. Kasza pęczak posiada również w swym składzie bogate witaminy A, E, K.


Kasza pęczak - właściwości zdrowotne

Nieocenione są wartości zdrowotne kaszy pęczak. Poprzez dużą zawartość różnych mikroelementów i składników odżywczych, korzystnie wpływa na zdrowie każdego człowieka. Dlatego powinna się znajdować w diecie każdego.

Najważniejsze właściwości zdrowotne kaszy pęczak to:

 1. reguluje rytm wypróżnień, wspomaga metabolizm - poprzez dużą zawartość błonnika nierozpuszczalnego. Kasza pęczak wskazana jest osobą chcącym się odchudzać oraz tym mającym problem z wypróżnianiem;

 2. zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów, dzięki przyspieszeniu przepływu pokarmu przez jelita, dzięki temu szkodliwe toksyny i składniki nie znajdują się zbyt długo w ścianach jelit;

 3. pomaga obniżyć zły cholesterol, poprzez zawartość błonnika rozpuszczalnego. Za tę zdolność odpowiada przede wszystkim jedna z frakcji błonnika - beta-glukan. Badania wykazały, że regularne spożywanie pęczaku przez okres kilku miesięcy może przyczynić się zmniejszenia poziomu trójglicerydów we krwi nawet o 24%;

 4. usprawnienie działania układu krwionośnego, dzięki zawartości witaminy K, wpływającej pozytywnie na naczynia krwionośne, chroniąc przed żylakami i zakrzepami;

 5. zapobiega powstawaniu miażdżycy, dzięki dużej zawartości minerałów;

 6. reguluje pracę śledziony oraz trzustki.

Kasza pęczak - błonnik jęczmienny

Regularne wypróżnienia to marzenie nie jednej osoby. Częste spożywanie kaszy pęczak pozwoli o nie zadbać i zapewni prawidłowe funkcjonowanie jelit. Oprócz zapewnienia objętości i skrócenia czasu transportu substancji kałowych, a tym samym zmniejszenia ryzyka raka jelita grubego i hemoroidów, błonnik pokarmowy zawarty w kaszy pęczak zapewnia również, pokarm dla „przyjaznych” bakterii w jelicie grubym.

Kiedy te pomocne bakterie fermentują, wytwarzają krótkołańcuchowy kwas tłuszczowy zwany kwasem masłowym, który służy, jako podstawowe paliwo dla komórek jelita grubego i pomaga utrzymać prawidłową pracę okrężnicy.

Bakterie te wytwarzają również dwa inne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe: kwas propionowy i octowy, które są wykorzystywane jako paliwo przez komórki wątroby i mięśni.

Kwas propionowy wytwarza się z nierozpuszczalnych włókien jęczmienia (kaszy pęczak), może być częściowo odpowiedzialny za właściwości obniżania poziomu cholesterolu. W badaniach na zwierzętach wykazano, że kwas propionowy hamuje reduktazę HMG-CoA, enzym zaangażowany w produkcję cholesterolu przez wątrobę. Poprzez obniżenie aktywności tego enzymu kwas propionowy pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Bardzo ważne jest to, że błonnik pokarmowy jęczmienia w swoim składzie wykazuje wysoką zawartość beta glukanu - pomaga on obniżyć poziom cholesterolu poprzez wiązanie z kwasami żółciowymi i usuwanie ich z organizmu poprzez kał.

Kwasy żółciowe to związki stosowane do trawienia tłuszczu, które są wytwarzane przez wątrobę z cholesterolu. Gdy są wydalane wraz z błonnikiem, wątroba musi wytwarzać nowe kwasy żółciowe i zużywać więcej cholesterolu, obniżając w ten sposób jego ilość w krążeniu. Rozpuszczalny błonnik może również, zmniejszać ilość cholesterolu wytwarzanego przez wątrobę.

Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition sugeruje, że błonnik zawarty w kaszy pęczak wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. W tym badaniu uczestniczyło 25 osób, cechujących się wysokim poziomem cholesterolu (kobiety po menopauzie, kobiety przed menopauzą i mężczyźni). Dodanie kaszy pęczak do diety badanych spowodowało, znaczące obniżenie się całkowitego cholesterolu u wszystkich osób, a także cholesterolu LDL. Z kolei frakcje HDL (które są uważane za mniej aterogenne) wzrosły, a mniejszy cholesterol LDL i VLDL (najbardziej niebezpieczne frakcje) znacznie się obniżył.

Kasza pęczak dostarcza nierozpuszczalne włókna, które karmią bakterie w przewodzie pokarmowym - pomaga to utrzymać większą populację przyjaznych bakterii. Oprócz wytwarzania opisanych powyżej krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych bakterie te odgrywają ważną rolę ochronną, eliminując bakterie chorobotwórcze i zapobiegając ich przetrwaniu w przewodzie pokarmowym.

Błonnik jęczmienny może zapobiegać rozwojowi różnorodnych schorzeń i pomagać w ich profilaktyce. Przykładowo, gdy włókno jęczmienia wiąże się i usuwa żółć zawierającą cholesterol, może to być bardzo korzystne zjawisko szczególnie dla osób zmagających się z chorobami serca. Jest to szczególnie ważne, ponieważ zmusza organizm do wytwarzania większej ilości żółci poprzez rozkład cholesterolu, a tym samym obniżenie jego poziomu.

Badanie opublikowane w Archives of Internal Medicine potwierdza, że ​​spożywanie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak kasza pęczak, pomaga zapobiegać chorobom serca. W badaniu wzięło udział prawie 10 000 dorosłych Amerykanów, których obserwowano przez 19 lat. U ludzie jedzących najwięcej błonnika, 21 gramów dziennie, zaobserwowano o 12% mniej chorób wieńcowych (CHD) i 11% mniej chorób sercowo-naczyniowych (CVD) w porównaniu do osób spożywających co najmniej 5 gramów dziennie. Ci, którzy jedzą najbardziej rozpuszczalnego w wodzie błonnika pokarmowego, radzili sobie jeszcze lepiej z 15% redukcją ryzyka CHD i 10% redukcją ryzyka CVD.

Błonnik jęczmienny może również zapobiegać zbyt wysokiemu poziomowi cukru we krwi u osób z cukrzycą.


Kasza pęczak – ochrona przed miażdżycą

Jeszcze innym powodem zwiększenia spożycia kaszy pęczak jest to, że oprócz błonnika, kasza ta jest również dobrym źródłem niacyny oraz witaminy B, która zapewnia liczne działania ochronne przed czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego.

Niacyna może pomóc obniżyć poziom cholesterolu całkowitego i lipoprotein - lipoproteina (a) lub Lp (a) to cząsteczka złożona z białka i tłuszczu, która znajduje się w osoczu krwi i jest bardzo podobna do cholesterolu LDL, ale jest jeszcze bardziej niebezpieczna, ponieważ ma dodatkową cząsteczkę białka adhezyjnego zwaną apolioproteiną (a ), co czyni Lp (a) bardziej zdolnym do przyłączania się do ścian naczyń krwionośnych.

Niacyna może również, zapobiegać utlenianiu LDL przez wolne rodniki, które stają się potencjalnie szkodliwe dla ścian naczyń krwionośnych po utlenieniu. Pomaga również zmniejszyć agregację płytek krwi i ich zlepiania się, co może powodować tworzenie się skrzepów krwi. Jedna szklanka kaszy pęczak zapewni Ci 14,2% dziennej wartości niacyny.


Kasza pęczak – idealna na śniadanie

Kasza pęczak jest bogata w składniki odżywcze i stanowi bardzo zdrowy posiłek. Jest wypełniona błonnikiem i niezbędnymi minerałami, takimi jak: selen, miedź i mangan. Jej spożycie dodaje energii i sprawia, że ​​czujemy się zadowoleni przez większą część dnia. Mangan zawarty w kaszy wpływa na uczucie szczęścia i energii, uspokaja również układ nerwowy.


Kasza pęczak a odchudzanie

Kasza pęczak pomaga zmniejszyć wagę ciała, częściowo z powodu różnego rodzaju niezbędnych aminokwasów, a częściowo z powodu zawartości błonnika. Jęczmień moduluje poziom cukru we krwi, zapobiegając w ten sposób szczytom i spadkom cukru, ogólnie związanym z procesem magazynowania tłuszczu.

Kasza pęczak, w porównaniu z innymi ziarnami, ma mniej kalorii, a jednocześnie może stanowić satysfakcjonujący posiłek, pomagając poczuć się sytym przez dłuższy okres czasu.


Kasza pęczak zmniejsza objawy zapalenia stawów

Ten rodzaj kaszy zawiera miedź, która może być również pomocna w zmniejszaniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Miedź rozbraja wolne rodniki, pomagając w ten sposób w regeneracji komórek. Miedź jest ważna w sieciowaniu kolagenu i elastyny, uelastyczniając kości i stawy.


Kasza pęczak a wzmocnienie odporności

Kasza pęczak jest bogata w witaminę C, żelazo oraz miedź. Witamina C wzmacnia mechanizmy obronne organizmu i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienie przeziębienia i grypy. Żelazo zwiększa objętość krwi, a także pomaga zapobiegać anemii i wyczerpaniu organizmu. Pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu nerek, jak również we wzroście i rozwoju komórek organizmu. Ponadto, kasza pęczak składa się z miedzi, która tworzy hemoglobinę oraz krwinki czerwone.

Kasza pęczak – źródło selenu

Kasza pęczak jest doskonałym źródłem selenu, który pozwala chronić elastyczność skór. Zapobiega również uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Ponadto, poprawia funkcjonowanie naszego serca, trzustki i mechanizmów obronnych organizmu. Niedobór selenu może powodować raka skóry, jelita grubego, prostaty, wątroby, żołądka i piersi.

Kasza pęczak a zdrowe włosy

Zdrowe włosy są częścią zdrowego ciała. Brak odpowiedniej ilości składników odżywczych lub nasilona choroba może negatywnie wpływać na kondycję naszych włosów, powodując ich przerzedzenie się, wypadanie, przedwczesne siwienie, łupież, a nawet łysienie. Dlatego też, mieszki włosowe również potrzebują składników odżywczych.

Kasza pęczak zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białka i węglowodany, które są niezbędne dla zachowania zdrowia włosów.

Kasza pęczak zawiera w swoim składzie żelazo i kompleks witaminy B. Każda z nich jest niezbędna, aby uniknąć wypadania włosów i przyspieszyć ich wzrost. Niacyna i procyjanidyna, które również znajdują się w tego rodzaju kaszy wpływają na porost włosów.

114 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Egoizm

Opmerkingen


bottom of page