top of page

Co to jest KOMBUCHA i jak ją zrobić ?

Zaktualizowano: 13 sie 2023

autor: Sebastian Barzyk


Egzotycznie brzmiąca nazwa kombucha to określenie napoju, pochodzącego z Dalekiego Wschodu, znanego tam i stosowanego od tysięcy lat. Nazwa ta wzięła się prawdopodobnie od dwóch japońskich słów, z których „kombu” oznacza wodorosty, a „cha” napój, herbatę.


WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE


Napój z kombuchy charakteryzuje się bardzo bogatym składem. Zawiera między innymi kwasy organiczne (octowy, mlekowy, jabłkowy, askorbinowy, glukonowy, glukoronowy, szczawiowy), witaminy z grupy B (B1, B2, B6, B12), składniki mineralne (cynk, magnez, wapń, żelazo, miedź), etanol (do 2%), kofeinę, dwutlenek węgla, białka, tłuszcze, polifenole oraz cukry. Z uwagi na zawartość tak licznych związków, z pewnością napój z kombuchy posiada wiele właściwości zdrowotnych, chociaż większość z nich nie znalazła jeszcze potwierdzenia w badaniach naukowych. Na co może pomóc kombucha? - odtruwanie organizmu, wynikające z obecności kwasu glukoronowego i jego pochodnych, który wykazują zdolność łączenia się z toksynami i metabolitami leków, a te następnie są unieszkodliwiane i wydalane z organizmu, - działanie antyoksydacyjne – dzięki zawartości witaminy C, polifenoli oraz niektórych minerałów, wspieranie układu odpornościowego i wpływ na odbudowę flory bakteryjnej (dzięki obecności kwasu mlekowego, octowego, jabłkowego, witamin i minerałów), - regulowanie pracy układu pokarmowego, - usprawnianie pracy nerek i pęcherza moczowego, - wspomaganie regeneracji wątroby.


JAK ZROBIĆ NAPÓJ Z KOMBUCHY?


SKŁADNIKI: - woda - herbata - grzybek kombucha - można kupić również w internecie lub zrobić podczas przyrządzania octu jabłkowego podczas procesu fermentacji pojawia się na powierzchni octu - słodzidło (np. cukier) w ilości ok. 120g na 1l wody - starter, czyli ok 100-150 ml kombuchy z poprzedniego nastawu lub ok 2 łyżki stołowe octu jabłkowego (naturalnego, można kupić w sklepach). NARZĘDZIA: - słoik (teoretycznie najbardziej wskazany materiał to szkło lub porcelana) - drewniana łyżka (nie wolno mieszać mieszadłami plastikowymi czy metalowymi)

- bawełniana ścierka lub gaza (gaza najlepiej złożona w kilka warstw) - gumka recepturka


KOMBUCHA NAPÓJ – JAK PRZYGOTOWAĆ?

W szklanym lub ceramicznym naczyniu (nie może być plastikowe ani metalowe, ponieważ weszłoby w reakcję z kwasami, które powstają podczas fermentacji) zaparzamy 1 torebkę herbaty ekspresowej lub 2-3 łyżeczki herbaty liściastej (herbatę liściastą przecedzamy przez sito) w jednym litrze wody i pozostawiamy do ostygnięcia (ponieważ wysoka temperatura zabija bakterie i grzyby). Następnie dodajemy ok. 120-150g, pół szklanki (ok. 100-150 ml) napoju z poprzedniej fermentacji (jeśli dopiero zakupiliśmy grzybek, do zaszczepienia możemy użyć 2 łyżki octu jabłkowego) i mieszamy mieszadłem drewnianym. Następnie dokładamy kombuchę – delikatniejszą, jaśniejszą stroną do góry, a ciemniejszą do dołu, tak, aby grzyb pływał pośrodku naczynia. Następnie naczynie przykrywamy gazą lub oddychającym płótnem (jeśli nie będzie przepływu powietrza, może pojawić się pleśń) i odstawiamy w suche, ciepłe (optymalna temperatura to 22-28 stopni) i zacienione miejsce na okres do ośmiu dni. Napój nadaje się do picia już po 5 dniach (powinien mieć smak zbliżony do cydru), optymalnie po siedmiu (jeśli fermentacja trwa dłużej, może powstać ocet winny, którego z powodzeniem używa się do zaszczepienia kolejnego napoju). Kiedy płyn jest gotowy, należy oddzielić nową warstwę grzyba od starej i obie włożyć do osobnych naczyń z przykryciem, po czym zalać je niewielką ilością napoju z kombuchy i wstawić do lodówki. Kombucha zapada wtedy w stan hibernacji i może tak przetrwać nawet 12 miesięcy. Napój z kombuchy przelewamy przez sitko do butelek lub słoików i przechowujemy go w lodówce. Po schłodzeniu nadaje się do picia.


DAWKOWANIE

Napój z kombuchy silnie oddziałuje na cały organizm, dlatego do jego picia należy przygotowywać się stopniowo, zaczynając np. od jednej łyżeczki dziennie. Początkowo mogą wystąpić bóle głowy, co może być związane z procesem wydalania toksyn i oczyszczaniem organizmu. Za bezpieczną ilość przyjmuje się spożywanie nie więcej niż 110 ml napoju z kombuchy w ciągu dnia przez 7 dni i następnie 7 dni przerwy. Po 2 sesjach (7dni przyjmowania+ 7dni przerwy) można zrobić przerwę ok. 14 dni.


PRZECIWWSKAZANIA


Spożycie kombuchy nie jest zalecane dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią – ze względu na śladową ilość alkoholu powstałą podczas procesu fermentacji.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania piszcie również przez email: gabinet@samouzdrawianie.com

114 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Egoizm

Commenti


bottom of page